Terveisiä teemanäyttelyn avajaisista Pieksämäeltä

(kuva: Jukka Kosonen)

Marraskuun harmaus sai väistyä kun Suomen Kameraseurojen Liiton teemanäyttely ”Aito” 2018 avautui lauantaina 17.11.  Pieksämäen Kamerat ry tarjoili viihdettä ja elämyksiä Pieksämäen Veturitorille pystytetyn näyttelyn avajaisissa ja kokouspaikassa retrohotelli Savonsolmussa. Pieksämäkeläiset todistivat, että pienikin kameraseura (25 jäsentä) voi järjestää liiton näyttelyn menestyksekkäästi. Näyttely pystytettiin yli satavuotiaan veturitallin tiiliseinille, jotka loivat kauniin ja aidon taustan SkSL:n teemanäyttelyn vedoksille.  Tiedostot olivat nähtävillä slideshowna näytöltä. Teemanäyttely ”Aito” on esillä Pieksämäen Veturitorilla 13.12. asti.

  
(kuva: Sari Toivanen)
Avajaisten avauspuheen piti Pieksämäen kaupunginjohtaja Ulla Nykänen.

(kuva: Jukka Kosonen)

Avajaisissa jaettiin huikea määrä uusia arvonimiä ja tunnustuksia. Syksyisin vuorossa ovat huomionosoitukset kansainvälisestä kilpailu- ja näyttelytoiminnasta. Lue lisää täältä.

 

(kuva: Jukka Kosonen)

Avajaisten jälkeen ohjelma jatkui hotelli Savonsolmussa. Ohjelman avasi nuorisoseminaarin paneelikeskustelu, joka osoittautui hedelmälliseksi menestykseksi – jopa siinä määrin, että tulemme varmasti jatkamaan tätä keskustelua tulevaisuudessakin.

Liitto myös julkaisi lauantaina uuden tyyppisen kilpailun jäsenseuroilleen. Kilpailun tehtävänä on tuottaa seuralle oma esittely/markkinointivideo. Tähän hyviä pohjustusohjeita antoi Sakari A. Mäkelä. Kilpailusta lisää tietoja tullaan päivittämään liiton kotisivuille ja facebookiin.

(kuva: Sari Toivanen)

Avajaisillan päätteeksi hotelli Savonsolmussa nautittiin elämyksistä herkullisen illallisen sekä nuoren ja taitavan taikurin esityksen muodossa.

Sunnuntain aamussa riitti vielä ohjelmaa: Olympuksen tuote-esittely ja Jari Peltomäen kuvaesitys jätti tuskin ketään kylmäksi. SkSL:n syyskokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat. Päiväkahvien ja syyskokouksen jälkeen väki hajaantui hiljalleen, kukin suuntaansa, mieli täynnä uusia ideoita ja hyviä muistoja. Lämmin kiitos Pieksämäen Kameroiden jäsenille mieleenpainuvasta viikonlopusta!

Ensi keväänä liiton vuosinäyttelyn avajaiset pidetään 6.4. Kuusankoskella ja kevätkokous 7.4. Kouvolassa. Nähdään silloin siellä!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.